Jak najít vhodná slovíčka

Zásadní zádrhel, který většinu lidí zabrzdí ještě před začátkem psaní, je nedostatek slovní zásoby. Člověk sedí, kouká do bílé stránky a ta správná slova ne a ne naskočit. Mohli bychom takhle sedět dlouhé hodiny a nevypotit holé nic, ale proč si to neusnadnit, když existuje tolik kreativních technik a nástrojů, které nám ten písmenkový stroj v hlavě pomohou nastartovat?

Bouře nápadů

Asi nejznámější kreativní technikou, kterou můžeme použít i zde, je brainstroming. Slovo brainstorming pochází z angličtiny a kdybychom ho přeložili doslovně, je to vlastně „mozková bouře“. Jde o to, že svou hlavu necháme nekontrolovaně chrlit nápady a všechny je zapisujeme, jakkoli šílené nebo nevhodné se zdají být. Potom, co se bouře v naší hlavě ztiší, můžeme začít třídit ty nejlepší nápady, rozvíjet je a zakomponovávat do větších celků.

1. Vezměte si velký bílý papír a napiště na něj téma, o kterém máte psát. 

2. Pusťte kontrolu a piště vše, co vás k danému tématu napadá - jednotlivá slova, slovní spojení, konkrétní myšlenky apod.

3. Až budete mít papír popsaný, vezměte si barevný fix a zakroužkujte si nejlepší nápady. Případně si je vypiště na nový papír a rozveďte pomocí asociací - co vás k nim dál napadá.

Abecedář

Někdy té svojí hlavince musíme pomoct trošku víc a rovnou si trochu zopakovat abecedu - tu si stačí vypsat na papír a k jednotlivým písmenům se pak snažit vymyslet co největší množství slov vztahujících se k vašemu tématu. 

Střídání rolí

Možná vás samotné žádná dobrá slovíčka nenapadají, ale taková princezna, úředník, politik, nebo motorkář by možná věděli. Zkuste se vžít do jejich kůže a zamyslete se, jak by ani oni k danému tématu přistupovali, jaká slova by používali. 


Další vychytávky slovních kreativců

  • Čtou, čtou a zase čtou, kdykoli a kdekoli. Tím si neustále obohacují slovní zásobu.
  • Píšou si deník.
  • Věnují se kreativním činnostem - kreslí, skládají básně, texty písní.
  • Tráví čas v inspirativním prostředí.